.png - برگه تاسیسات

برگه تاسیسات

یکی دیگر از برگه‌های مورد نیاز برای شروع عملیات ساختمانی اخذ برگه تاسیسات است. برگه تعهد تاسیسات نیز برگه‌ای همانند برگه سبز معماری است که شما پس از اخد تاییدیه شهرداری در رابطه با برگه سبز معماری باید به دنبال گرفتن برگه تاسیسات باشید. برای خرید برگه تعهد تأسیسات، مهندس تاسیسات باید در شهرداری حاضر شود و طراحی نقشه برقی و مکانیکی ساختمان را زمینه‌ی پرونده کند. گرفتن تمامی برگه‌هایی که حکم مجوز شروع و ادامه کار را دارد الزامی است و نوعی ضمانتنامه برای ‌عدم تخلفات است.

برگه تعهد تاسیسات

در مرحله اول برای گرفتن این جواز باید بدانید که برگه تاسیسات چیست و چه کاربردی دارد. با داشتن اطلاعاتی جامع از برگه تعهد تأسیسات می‌توانید راحت‌تر به دنبال اخذ آن باشید و در طول گرفتن این جواز به مشکل برخورد نکنید.

برگه تأسیسات یکی از برگه‌هایی است که به عنوان یک ضمانت نامه و تعهد از مهندسین سازه دریافت می‌شود. این برگه نشانه پیش بردن پروژه به صورت اصولی و اساسی است؛ و اما در صورتی که این برگه را دریافت کرده باشید و حین پروژه تخلفی انجام دهید، سازمان‌هایی همچون شهرداری با در دست داشتن آن برگه می‌توانند جریمه‌هایی سنگین برای شما در نظر بگیرند.

همچنین در صورتی که تخلفات شما بیش از حد معمول باشد و قابل اصلاح نباشد، دستور تخریب سازه صورت می‌گیرد. پس از بروز این مشکل ممکن است دیگر صلاحیت اجرای پروژه را به شما ندهند. بنابراین اهمیت این برگه را جدی بگیرید و با انجام تمامی قوانین ملی ملک خود را بسازید. قبل از اقدام به طراحی نقشه معماری تمامی برگه‌های مهندسی را با گروه مهندسی آروین تهیه نمایید.

6 23 768x1051web - برگه تاسیسات

مراحل خرید برگه تعهد تاسیسات 

خرید برگه تعهد تاسیسات همانند بسیاری از برگه‌های دیگر مراحلی دارد که پس از پشت سر گذاشتن آن می‌توانید این برگه را به دست بیاورید و نگرانی بابت موارد الکتریکی و مکانیکی ساختمان نداشته باشید؛ زیرا که این مواد از نظر ستاد ملی تایید شده است و نشان دهنده‌ی مهارت بالای مهندس تاسیسات شما است.

3- پس از پر کردن تمامی آیتم‌های برگه تأسیسات نوبت به ارائه این برگه به شهرداری می‌رسد. افراد حاضر در این مرکز برگه شما را بررسی می‌کنند و پس از آن مهری همچون تاییدیه در برگه ثبت می‌کنند. اما این تاییدیه کافی نیست و شما باید منتظر تایید توسط پیشخوان دولت باشید.

1-اگر شما هنوز برای شروع پروژه اقدام نکرده اید، باید در ابتدا به دنبال مهندس تأسیسات باشید و پس از ارائه نقشه‌های اصلی ساختمان بخواهید که نقشه تاسیساتی مناسب برای سازه شما در نظر بگیرد. همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم، این نقشه باید طبق قوانین ملی باشد.

4-  پس از بررسی تمامی اجزای ساختمان و تست خاک محل پروژه شما می‌توانید پروژه خود را شروع کنید و ساخت و ساز را بیشتر از این به تعویق نیندازید. اما در صورتی که این خاک مورد تایید نباشد و رد صلاحیت شود و شما همچنان به ساخت و ساز ادامه دهید، پروژه شما غیر قانونی نامگذاری می‌شود و ممکن است خطراتی را به وجود بیاورد و در نهایت مالک و مهندسان پروژه نیز توبیخ شوند.

2- در مرحله اول باید برای خرید برگه تعهد تاسیسات به سازمان‌های مربوطه همچون شهرداری مراجعه کنید؛ در این مرحله پس از ارائه مدارک مالک و مهندس تاسیسات برگه‌ای با حاشیه سبز به شما تحویل داده می‌شود. این برگه همانند فرمی است که مالک و یا مهندس تاسیسات پروژه باید این فرم را تمام و کمال پر کند و اطلاعاتی حقیقی در رابطه با سازه در اختیار اتحادیه و شهرداری قرار دهد. اگرمالک شرایط حضور را ندارد وکیل او نیز می‌تواند برای این کار اقدام کند.

5 25 768x1065web1 219x300 - برگه تاسیسات

برگه سبز تاسیسات

در نهایت همانطور که بارها در این نوشتار اشاره شد، اهمیت برگه تاسیسات بسیار بالا است و هر مهندسی می‌داند که باید خرید برگه تاسیسات را جدی بگیرد. در صورت بی‌توجهی پروژه شما نیز به شکست می‌خورد و ممکن است هزینه‌هایی که بابت تهیه برقکاری، مکانیکی، ملات، ابزار و کارگران فعال پرداخت کرده‌اید به هدر برود.

بنابراین اگر شما در ابتدای کار هستنید و به میزان کافی از مهارت برخوردار نیستنید  و یا حتی اگر برای گرفتن برگه تاسیسات برق و مکانیک زمان  ندارید و به دنبال شرکتی هستید که کارهای قانونی پروژه شما را انجام دهد می‌توانید از کارشناسان فعال در سایت آروینس راهنمایی بگیرید.

ما پس از به دست آوردن سال‌ها تجربه در این رشته می‌توانیم برگه سبز تاسیسات هر یک از پروژه‌های شما را در کمترین بازه زمانی آماده کنیم تا شما بتوانید برای شروع به ساخت و ساز قدم بردارید. با وجود مراکزی همچون آروینس حتی اگر به میزان کافی مهارت نداشته باشید در طی پروژه خود به مشکل بر نمی‌خورید و می‌توانید در زمان کمتری مجوزهای مورد نیاز را به دست بیاورید.

اهمیت برگه سبز تأسیسات چیست؟

برگه سبز تأسیسات در اصل برای طبق اصول پیش رفتن بخش‌های برق و مکانیکی ساختمان است که ممکن است در صورت بی‌دقتی به این موضوع خطرات بسیاری را رقم بزند؛ برای جلوگیری از این دسته مشکلات شهرداری مهندس‌هایی ماهر و متخصص در این زمینه استخدام کرده است که با وجود این افراد دیگر نیاز به نگرانی بابت برقکاری ساختمان نیست.

مهندس‌های این بخش برای ارائه برگه تأسیسات برق و مکانیک در محل پروژه، حاضر می‌شوند و پس از چک کردن تمامی بخش‌ها و تایید پروژه برگه سبز تأسیسات به شما تعلق می‌گیرد. بنابراین دقت داشته باشید که تأسیسات سازه تنها پیش از شروع ساخت و ساز بررسی نمی‌شود و پس از اتمام کار نیز باید مورد تایید متخصصان قرار بگیرد.

اگر شما نیز پروژه‌ای را شروع کرده‌اید دقت کنید که از ابتدای پروژه طبق استاندارد و قوانین دولت پیش بروید تا در راه اخذ این برگه دچار مشکلاتی نشوید و بتوانید به آسانی ساخت و ساز ساختمان و ملک خود را ادامه دهید. نکته قابل توجهی که وجود دارد، اگر تأسیسات شما همانند نقشه ارائه شده به شهرداری نباشد و تفاوت‌هایی در سازه قائل شوید، سازه شما مورد تایید قرار نمی‌گیرد و شما مدت‌ها باید به دنبال رفع مشکلات باشید و شاید نتیجه مثبتی نیز نگیرید.

برگه تاسیسات برق و مکانیک

یکی از متداول‌ترین سوال‌هایی که از سایت آروینس پرسیده می‌شود این است که برگه تاسیسات برق و مکانیک شامل چه مواردی از ساختمان می‌شود. اگر شما نیز مهارت کافی برای خرید برگه تاسیسات ندارید و نمی‌دانید که مواردی را باید در طی پروژه رعایت کنید در ادامه این بخش همراه کارشناسان ما باشید.

تاسیسات برق و مکانیک - برگه تاسیسات
0 Asl 1 200x200 - برگه تاسیسات

برق و روشنایی ساختمان

همانطور که از اسم برگه تأسیسات برق و مکانیکی مشخص است بازرس در ابتدا موارد برق و روشنایی ساختمان را مورد بررسی قرار می‌دهد. از جمله آن‌ها می‌توان به روشنایی هر یک از واحد ها، برقکاری راه پله و پارکینگ مجموعه اشاره کرد. سعی کنید در نصب مواردی که روشنایی ایجاد می‌کنند کم کاری نکنید و دلسوزانه این موارد را به ساختمان بی‌افزایید. این مسئله باعث می‌شود شما برگه را سریع‌تر کسب کنید و افراد نیز پس از مستقر شدن در واحدها به مشکل برخورد نکنند.

سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی

مورد بعدی که از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است، سیستم‌های گرمایشی و متقابلا سیستم‌های سرمایشی هر یک از واحدهای سازه شما است. این سیستم به میزان کافی باید قدرتمند باشد تا رضایت ناظر را جلب کند. لوله‌های سیستم گرمایشی و درچه‌های سیستم سرمایشی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ بنابراین این موضوع را پیش از اقدام بررسی و رفع ایراد کنید.

سازه‌های تزئینی

آخرین مواردی که توسط مهندسین ناظر مورد بررسی قرار می‌گیرد، حوض، حوضچه، فواره، آبنما و دیگر دکورهای تزئینی است که شما در سازه خود قرار داده‌اید است. این موارد نباید حتی برای کودکان خطرساز باشد و باید از همه لحاظ تایید شده باشد. بنابراین بهتر است تنها جلوه و متفاوت بودن را در طراحی در نظر نگیرید و مواردی همچون ایمنی را در اولویت کار خود قرار دهید.

تجهیزات اطفای حریق

شما وظیفه دارید که در هر یک از طبقات ساختمان کپسول و تجهیزات آتش نشانی قرار دهید تا از بروز خطرات جلوگیری کنید؛ با وجود این کپسول در صورت بر وز حادثه نیاز به نگرانی بابت تاخیر آتش نشانی نیز نخواهید داشت و می‌توانید تا حدودی مشکل را برطرف کنید. بنابراین حساسیت ناظرین را در این باره بپذیرید و به دنبال تهیه تاسیسات آتش نشانی باشید.

پله‌برقی و آسانسور

اگر سازه شما تجاری است و از پله برقی برخوردار است نیز چک کردن آن وظیفه ناظر تاسیسات برق و مکانیکی است. این پله‌ها طبق استاندارد باید ساخته شود و نباید بیش از حد طولانی و سریع باشد. علاوه بر پله برقی، هر تعداد از آسانسورهای موجود در ساختمان نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر ساختمان شما از موتورخانه برخوردار است بهتر است پیش از ورود ناظر ایرادات آن قسمت را نیز برطرف کنید.

سیستم تهویه

سعی کنید از مراحل ابتدایی سیستم‌هایی برای بهداشت ساختمان در نظر بگیرید که این موارد در جلب رضایت ناظرین بسیار موثر و کاربردی است. در پی این سیستم بهتر است راه‌های تهویه ساختمان را بررسی کنید تا ساختمان شما از تمامی لحاظ کامل شود و جایی برای ایراد گرفتن نباشد. شما با رعایت این موارد می‌توانید در اولین بار برگه تأسیسات را به دست بیاورید و به دنبال پایان کار باشید.

لوله‌های گاز

ناظر مورد نظر تمامی لوله‌های گاز را نیز چک می‌کند و در صوت‌عدم تایید به شما زمانی اعلام می‌کند که تا آن زمان مشکلات را رفع کنید و دوباره برای خرید برگه تعهد تاسیسات مراجعه کنید. این لوله‌ها باید طبق نقشه‌هایی که از پیش ارائه داده شده قرار گرفته باشد و مسیر لوله‌های گاز ممکن است اختلال بسیاری برای کسب برگه تاسیسات ایجاد کند.