جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1403

تعرفه خدمات مهندسی طراحی و نظارت در سال 1403 بر اساس هزینه ساخت ساختمان تعیین می شود. به همین دلیل، برای اطلاع دقیق از تعرفه ها به موارد زیر نیاز دارید:

 • متراژ بنای ساختمان: مساحت کل طبقات زیرزمینی، همکف، طبقات و نیم طبقات
 • نوع کاربری: مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، درمانی و …
 • تعداد طبقات: تعداد طبقات زیرزمینی، همکف و طبقات
 • محل احداث: استان، شهر و نوع محدوده (محدوده های مختلف جغرافیایی در هر شهر دارای تعرفه های متفاوتی هستند)
unnamed - جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1403

نکات مهم:

 • تعرفه های ارائه شده حداقلی هستند و مهندسان مجاز به دریافت بیشتر از این تعرفه ها نیستند.
 • علاوه بر تعرفه طراحی، هزینه های دیگری مانند عوارض شهرداری، هزینه آزمایش خاک و … نیز باید در نظر گرفته شود.
 • قبل از عقد قرارداد با مهندس طراح، حتما از تعرفه ها و شرایط دقیق کار آگاهی کامل پیدا کنید.

جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1402

در بازار رقابتی طراحی شهر تهران، که نحوه قیمت دهی برای برگه معماری و طراحی نقشه ها و پلان هایی که برای اخذ جواز ساختمان لازم هست، هر کسی به نحوی تعیین قیمت می کرد. از ابتدای سال 1400 مقرر شد، طراحی ها و برگه های تعهد نظام مهندسی صرفا طبق تعرفه باشد. در اینجا جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1402، جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1401 و جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1400 را آورده ‌ایم.

البته این جداول، سال‌های گذشته نیز، توسط نظام مهندسی تدوین و منتشر می‌شد، ولی الزامی به تبعیت از تعرفه وجود نداشت. از تاریخ 1400/01/07 سازمان نظام مهندسی با بخش نامه هایی اعلام کرد: طراحی باید طبق تعرفه‌ی مصوب صورت پذیرد.

tarefe - جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1403

ولی باز تا چند ماه برخی همکاران طبق روال قبل کار می‌کردند. در ادامه سازمان نظام مهندسی طی نامه‌هایی شرکت های مشاور را بصورت خصوصی مطلع و اخطار داد که باید تمام پروژه‌ها ثبت و توسط نظام مهندسی، برایشان فیش صادر شود. جدول بالا، تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1402 می‌باشد که در حال حاضر به روز شده و طبق آن فیش برای مالکین صادر می شود و طی پیامک به مالک اطلاع رسانی می‌گردد.

تعرفه طراحی نظام مهندسی 1401

Asl 1401 - جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1403
جدول تعرفه خدمات طراحی 1401 سازمان نظام مهندسی

قیمت طراحی فاز 2 معماری

هزینه طراحی فاز 2 معماری بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله اندازه و پیچیدگی پروژه، موقعیت جغرافیایی، تجربه و شهرت معمار، سطح جزئیات موردنیاز و سایر نیازهای مشتری. همچنین، تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1402 ممکن است بر اساس منطقه و بازار محلی متفاوت باشند.

بهترین راه برای دریافت قیمت دقیق، مشاوره با معماران و شرکت‌های معماری است. آنها می‌توانند بر اساس مشخصات پروژه شما و نیازهای خاص، یک برآورد هزینه ارائه دهند. جهت استعلام قیمت و هزینه‌های طراحی فاز دو می‌توانید با مجموعه آروین سازه در این مورد مشورت کنید که اطلاعات لازم در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 • فاز 2 معماری در فرایند طراحی ساختمان، مرحله‌ای است که پس از فاز اول معماری (فاز مفهومی) و قبل از فاز اجرایی قرار می‌گیرد. در این فاز، طراحی ساختمان به مرحله‌ای تفصیلی‌تر و دقیق‌تر می‌رسد. در طراحی فاز 2 معماری، طراحان باتوجه‌به نیازها، محدودیت‌ها و مشخصات فنی ساختمان، جزئیات بیشتری از آن را شامل می‌شوند. این شامل موارد زیر است: به طور معمول شامل پلان‌ها، نمای ساختمان، نقشه‌های برش، نقشه‌های نمایشی و سایر جزئیات مربوط به شکل‌بندی و ظاهر ساختمان است. همین‌طور شامل جزئیات ساختاری ساختمان، نقشه‌های مهندسی سازه، مقاطع و جزئیات سازه‌ای برای اجرای صحیح و ایمن سازه است سیستم‌های فنی نیز مبتنی بر این نقشه طراحی و اجرا می‌شوند.
33 - جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1403
22 - جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1403

هزینه طراحی نقشه فاز 2

هزینه طراحی نقشه فاز 2 معماری به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • اندازه و پیچیدگی پروژه: پروژه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر معمولاً هزینه بیشتری برای طراحی نقشه در فاز 2 معماری نیاز دارند.
 • تجربه و شهرت معمار: معماران مشهور و باتجربه ممکن است هزینه بیشتری بگیرند نسبت به معماران کمتر شناخته شده.
 • موقعیت جغرافیایی: هزینه‌ها ممکن است در مناطق شهری یا مناطق دورافتاده متفاوت باشد.
 • هزینه‌های مربوط به مواد و تجهیزات: برای طراحی نقشه فاز 2 معماری، هزینه‌های مربوط به مواد ساختمانی و تجهیزات نیز باید در نظر گرفته شود.
 • سطح جزئیات موردنیاز: برخی پروژه‌ها نیاز به جزئیات دقیق‌تری در طراحی نقشه دارند که ممکن است به هزینه‌های بیشتری منجر شود.

باتوجه‌به این عوامل، معمولاً مشاوران معماری قیمت‌گذاری را بر اساس برآورد زمانی و نیازهای پروژه تعیین می‌کنند.

تعرفه نقشه‌کشی ساختمان نظام‌مهندسی

به‌طورکلی همیشه تعریف نقش کشی ساختمان نظام‌مهندسی به عوامل کوچک و بزرگ زیادی بستگی دارد، در واقع گاه رعایت جزئیات نیز می‌تواند این موضوع را دستخوش تغییر کند؛ عوامل دیگری که ممکن است در تعیین هزینه طراحی نقشه فاز 2 معماری تأثیر داشته باشند عبارت‌اند از:

میزان مشارکت معمار: اگر معمار تنها مسئول طراحی نقشه باشد یا با تیمی از متخصصان همکاری کند، هزینه‌ها ممکن است متفاوت باشد.

پیشنهادها و نیازهای مشتری: درصورتی‌که مشتری نیازهای خاصی داشته باشد که مستلزم هزینه‌های اضافی باشد، هزینه طراحی نیز ممکن است افزایش یابد.

شرایط بازار: شرایط بازار ممکن است تأثیری در قیمت‌گذاری داشته باشند؛ مثلاً در بازار رقابتی‌تر، قیمت‌ها ممکن است پایین‌تر باشد.

هزینه‌های مرتبط با مدارک و مجوزها: برای اخذ مجوزها و تهیه مدارک لازم، هزینه‌های اضافی ممکن است به تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1402 لحاظ شود.

در نهایت، برای دقیق‌تر و معین‌تر کردن هزینه طراحی نقشه فاز 2 معماری، مناسب است با معمار یا مشاوران معماری مربوطه تماس بگیرید تا بر اساس جزئیات پروژه و نیازهای خاص شما، یک برآورد دقیق‌تر ارائه دهند.

خدمات طراحی نظام مهندسی 1400

قسمتی از این قیمت برای طراحی و قسمتی برای برگه سبز معماری در نظر گرفته می شود. البته همیشه این بازار است که قیمت اصلی را تعیین می کند، بنابراین، باز گروهی باتوجه‌به برندینگ و مهارت‌ها با این تعرفه کاری ندارند و خیلی بیشتر از این تعرفه و گروهی نیز با ترفند هایی کمتر از این تعرفه اقدام به طراحی می کنند.

در این ویدئو نحوه استفاده از این جدول توضیح داده شده است.

البته در فیلم ذیل جدول سال 1400 مورد بررسی قرار گرفته برای استعلام قیمت خدمات مهندسی 1401 جدول بالا را بازبینی بفرمایید.

لازم به ذکر است:

هماهنگ‌کننده یک‌بار و صرفاً با معماری محاسبه می‌شود، درواقع معمار به‌عنوان هماهنگ‌کننده به‌حساب می‌آید.

طراحی های داخلی و طراحی نما مشمول این جدول نمی شود. این جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی، صرفا شامل طراحی های پلان چهار رشته :طراحی نقشه معماری، طراحی نقشه فاز 2، طراحی نقشه محاسبات، طراحی نقشه برقی و مکانیکی جهت اخذ جواز ساخت است. نمونه های برگه تعهد، یا همان برگه سبز معماری را می توانید در این مقاله مشاهده بفرمایید.

آتلیه طراحی آروینس با توجه به پروژه و درخواست های کارفرما قیمت پیشنهادی را اعلام و اقدام به طراحی و نهایتا اخذ جواز ساختمانی می کند.

جهت تهیه سایر برگه‌های مهندسی مثل برگه محاسبات، برگه تاسیسات، برگه استحکام بنا، برگه مجری و برگه ژئوتکنیک با آروینس در تماس باشید.

نحوه محاسبه هزینه نقشه‌کشی ساختمان

هزینه نقشه‌کشی ساختمان ۱۴۰۱

هزینه نقشه‌کشی ساختمان معمولاً بر اساس عوامل زیر محاسبه می‌شود:

 • حجم داده‌ها در پروژه‌های ساختمانی: ابعاد و پیچیدگی ساختمان تأثیر قابل‌توجهی در هزینه نقشه‌کشی دارد. ساختمان‌های بزرگ‌تر، پیچیده‌تر و با امکانات ویژه معمولاً هزینه بیشتری برای نقشه‌کشی نیاز دارند.
 • نوع ساختمان: نوع ساختمان (مسکونی، تجاری، صنعتی و غیره) و نیازهای ویژه آن تأثیر دارد. ساختمان‌هایی که نیاز به مفهوم‌بندی دقیق و نقشه‌های متعددی برای سیستم‌های مختلف دارند، معمولاً هزینه بیشتری دارند.
 • سطح جزئیات: میزان جزئیات موردنیاز در نقشه‌کشی نیز بر هزینه تأثیر می‌گذارد. برخی پروژه‌ها نیاز به نقشه‌های دقیق‌تری برای اجرا دارند که نیاز به زمان و تلاش بیشتری از نقشه‌کشان می‌طلبد.
 • مشارکت و تخصص نقشه‌کشان: درصورتی‌که تیمی از نقشه‌کش‌ها در پروژه مشارکت داشته باشند یا نیاز به تخصص خاصی داشته باشید (مانند نقشه‌کشی ساختمان‌های پیچیده یا مدل‌سازی سه‌بعدی)، هزینه ممکن است افزایش یابد.
 • موقعیت جغرافیایی: هزینه نقشه‌کشی ممکن است بسته به موقعیت جغرافیایی پروژه متفاوت باشد. در مناطق با هزینه‌های بالای زندگی، هزینه نقشه‌کشی نیز معمولاً بیشتر است.

ازاین‌رو با درنظرداشتن فاکتورهای مذکور، می‌توان قیمت طراحی فاز 2 معماری را محاسبه کرد.

محاسبه هزینه نقشه‌کشی ساختمان می‌تواند بر اساس روش‌های مختلفی انجام شود. چندین روش معمول برای محاسبه هزینه نقشه‌کشی ساختمان وجود دارد:

 • هزینه مبتنی بر مساحت: در این روش، هزینه نقشه‌کشی بر اساس مساحت ساختمان تعیین می‌شود. برای این منظور، یک قیمت یا نرخ واحد برای هر واحد مساحت (مترمربع) تعیین می‌شود. این نرخ می‌تواند بر اساس تجربه‌ها یا آمارهای موجود در صنعت معماری تعیین شود.
 • هزینه مبتنی بر درصد از هزینه کل پروژه: در این روش، هزینه نقشه‌کشی به‌عنوان یک درصد از هزینه کل پروژه محاسبه می‌شود. این درصد ممکن است بر اساس تجربه‌ها و معمولاً صنعت تعیین شود. معمولاً درصدی در حدود 3-5٪ از هزینه کل پروژه برای نقشه‌کشی در نظر گرفته می‌شود.
 • هزینه مبتنی بر ساعت کاری: در این روش، هزینه نقشه‌کشی بر اساس ساعت کاری موردنیاز برای انجام کار تعیین می‌شود. هر نقشه‌کشی و فعالیت مرتبط با آن، به‌عنوان یک واحد زمانی شناخته می‌شود و قیمت یا نرخ ساعتی برای این واحد زمانی تعیین می‌شود.
 • قراردادهای ثابت: در برخی موارد، قراردادهای ثابت برای هزینه نقشه‌کشی ساختمان انعقاد می‌شود. در این صورت، هزینه مشخصی برای نقشه‌کشی توافق شده و در قرارداد ذکر می‌شود.

برای دقت و شفافیت بیشتر، معمولاً در این مورد از شرکت‌های نقشه‌کشی و معماری کمک گرفته می‌شود. هزینه و قیمت طراحی فاز 2 معماری نیز تقریباً بر همین اساس مشخص می‌شود و قبلاً در مقالات ذکر گردیده که شامل چه المان‌هایی است.

0 Asl 1 200x200 - جدول تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1403

جهت اطلاع از قیمت طراحی فاز 2 معماری می توانید با شماره ذیل تماس بگیرید . یا از طریق  واتساپ پیام بگذارید. 09120737242

قیمت طراحی نقشه معماری به چه صورت تعیین می‌گردد؟

هزینه طراحی نقشه‌های معماری اعم از قیمت طراحی فاز 2 معماری  و طراحی و تعرفه طراحی نظام‌مهندسی 1401 باید طبق تعرفه‌ی مصوب صورت پذیرد.

قیمت طراحی فاز 2 معماری به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه طراحی فاز 2 معماری به عوامل مختلفی ازجمله اندازه و پیچیدگی پروژه، موقعیت جغرافیایی، تجربه و شهرت معمار و… بستگی دارد.

در تعرفه خدمات طراحی نظام مهندسی 1403 هماهنگ‌کننده چند بار محاسبه می‌شود؟

هماهنگ‌کننده یک‌بار و صرفاً با معماری محاسبه می‌شود، درواقع معمار به‌عنوان هماهنگ‌کننده به‌حساب می‌آید.