1 - برگه معماری

برگه معماری

اگر به دنبال اخذ جواز ساختمان هستید، اولین قدم را باید برای دریافت برگه تعهد معماری بردارید. برگه معماری جزو مهم‌ترین مدارکی است که هر مهندس معماری باید برای هر یک از پروژه‌های خود آن را تهیه کند. دقت داشته باشید که پس از خرید برگه معماری این مرحله به اتمام نمی‌رسد؛ بلکه تا انتهای پروژه باید به برگه تعهد معماری توجه به خرج دهید. همراه ما باشید تا از اهمیت این برگه برخوردار شوید.

کارشناسان گروه مهندسی آروینس پس از سال‌ها سابقه و تحقیقات در این زمینه اطلاعاتی کسب کرده است که در این بخش در اختیار شما قرار می‌دهد. شما بامطالعه این مطالب می‌توانید به‌راحتی برگه تعهد معماری را دریافت کنید.

برگه سبز معماری

در ابتدا برای شروع مراحل دریافت برگه سبز باید بدانید که برگه تعهد چیست و چه کاربردی دارد؛ علت اصرار ما بابت آگاهی از این موضوع این است که مراحل را راحت‌تر طی کنید و در حین مراحل به مشکلی برخورد نکنید.

افراد برای ساخت ساختمان و آپارتمان نیاز به اخذ تعدادی جواز متفاوت از شهرداری و دیگر مراکز مربوطه دارند. یکی از مهم‌ترین جواز‌ها برگه سبز معماری نام دارد که طراح نقشه ساختمان باید برای دریافت آن اقدام کند؛ پس از خرید برگه سبز معماری طراح ساختمان می‌تواند پروژه ساخت‌وساز خود را شروع کند. برگه سبز معماری در اصل برای اطمینان از مهندس طراح پلان معماری است که بنای خود را طبق پلان ساختمان پیش ببرد و از نقشه اولیه ساختمان که به شهرداری ارائه داده‌شده است متفاوت عمل نکند.

اما خرید برگه سبز معماری مراحلی دارد که در ادامه این نوشتار به بررسی جامع آن می‌پردازیم و در رابطه با مراحل کسب برگه معماری شمارا راهنمایی می‌کنیم.

سبز - برگه معماری

معرفی معمار در سامانه تهران من

برگه تعهد معماری

مراحل دریافت برگه تعهد معماری:

همان‌طور که اشاره شد اخذ برگه سبز معماری یا برگه تعهد مهماری مراحل و قوانینی دارد که در صورت رعایت تمامی آن‌ها این برگه به شما تعلق می‌گیرد. در این قسمت از این نوشتار مراحل اقدام برای برگه سبز تا اخذ برگه سبز را مرور خواهیم کرد.

2-پس از پیدا کردن مهندسی متخصص و طراحی نقشه مناسب نوبت به مراجعه برای گرفتن تائید از شهرداری است. در این مرحله کارشناسان شهرداری پس از چک کردن کلیات و جزئیات و برطرف کردن معایب نقشه، به شما تائید می‌دهند.

1- در ابتدا باید به دنبال مهندس برای طراحی نقشه معماری ساختمان موردنظر باشید. سعی کنید از مهندسان ماهر و باتجربه در این کار استفاده کنید تا زمان طولانی درگیر اصلاح معایب نقشه نباشید. در غیر این صورت ممکن است شهرداری و دیگر مراکز این نقشه را تائید نکنند و نیازمند برای مراجعه به مهندس نقشه‌کشی جدید باشید.

4-پس از دریافت برگه سبز نوبت پر کردن فرم و برگه معماری است. در این فرم باید مهندس معمار شما اطلاعاتی در رابطه با بنای موردنظر را وارد کند و توضیحات مختصری را ذکر کند. پس‌ازآن نیز باید مهر و امضای متعلق به خود را در انتهای برگه قرار دهد.

3-در این مرحله با گرفتن تأییدیه شهرداری باید برای خرید برگه سبز معماری اقدام کنید. در هرزمانی برای خرید مراجعه کنید در کمترین زمان ممکن می‌توانید برگه خود را دریافت کنید؛ بنابراین با توجه به این موضوع با رعایت گام‌به‌گام مراحل ذکرشده خرید برگه سبز زمان‌بر نخواهد بود و وقت شمارا اشغال نمی‌کند.

6- در آخر پس از پر کردن برگه تعهد معماری نوبت به تحویل برگه سبز است. این برگه را باید به شهرداری منطقه تحویل دهید. بنابراین پس‌ازاین مراحل و اقدام برای تمامی جواز‌های ساخت‌وساز، مجوز شما آماده است و می‌توانید عملیات ساخت‌وساز خود را با سرعت بیشتری پیش ببرید.

5- اما این ضمانت‌نامه تنها توسط طراح نقشه نیست و فردی که مالک اصلی زمین و ساختمان است نیز باید موضوعاتی را بنویسد و سپس مهر و امضا کند. علت این موضوع جلوگیری از کلاه‌برداری و ساخت ساز بدون اطلاع صاحب‌ملک است.

معماری قیمت - برگه معماری

قیمت برگه معماری

یکی از متداول‌ترین سوال‌هایی که از شرکت آروینس پرسیده می‌شود، قیمت برگه معماری است. پاسخ به این سؤال وابسته به متراژ و طبقات ساختمان شما است و هزینه معینی تعیین نشده است؛ بنابراین دقت کنید که به هر میزان متراژ بنا وسیع‌تر باشد هزینه برگه سبز معماری شما نیز افزایش می‌یابد.

موضوع قابل‌توجهی که وجود دارد، تفاوت قیمت برگه سبز معماری در شهر‌ها است. برای مثال شهرستان‌ها و روستا‌ها برای اخذ برگه سبز نیاز به پرداخت هزینه محدود‌تری دارند؛ اما افرادی که در شهر‌های وسیع همانند تهران مستقر هستند باید برای دریافت برگه سبز مبلغ بیشتری پرداخت کنند.

مقررات برگه تعهد معماری

دقت داشته باشید درصورتی‌که همانند نقشه ساختمان خود پیش نروید و تخلفاتی غیرقابل‌جبران انجام دهید، افراد مشغول در سازمان شهرداری با استفاده از برگه تعهد معماری می‌توانند برای تخریب بنای شما اقدام کنند. البته این موضوع تنها به این مرحله ختم نمی‌شود و ممکن است جریمه نقدی و دیگر تنبیهاتی برای شما در نظر بگیرند و صلاحیت ساخت دوباره به شما ندهند.

بنابراین برای جلوگیری از بروز این دسته از مشکلات تنها کافی است طبق توضیحاتی که در برگه سبز درج کرده‌اید و نقشه‌ای که به شهرداری تحویل داده‌اید پیش بروید.

برخی افراد برگه تعهد معماری را جدی نمی‌گیرند که این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود که ممکن است هنگام عملیات ساخت‌وساز با شکست برخورد کنند؛ با توجه به‌تمامی مراحل، ارزیابی نکات ذکرشده و رعایت تمام جزئیات نقشه می‌توانید پروژه موفقیت‌آمیزی داشته باشید و نگرانی از بابت موضوعی نداشته باشید.

درنهایت متخصصان گروه مهندسی آروینس سعی در معرفی جامع برگه معماری داشتند؛ قصد ما از پرداختن به این موضوع، عدم برخورد مشکل در هنگام گرفتن برگه تعهد معماری است. بسیاری از افراد به علت نداشتن اطلاعات کافی مدت‌زمان بسیاری درگیر اخذ برگه تعهد معماری هستند که این موضوع باعث می‌شود ساخت ساز خود را با تأخیر شروع کنند و درنهایت پایان کار نیز به تأخیر می‌افتد.

7364792 - برگه معماری
Sticker Logo 2 - برگه معماری

خرید برگه سبز معماری

اگر حتی با خواندن این اطلاعات همچنان برای خرید برگه سبز معماری دچار مشکل هستید تنها کافی است با شماره‌های ذکرشده تماس برقرار کنید و از مشاورین ما در رابطه با خرید برگه سبز معماری راهنمایی بگیرید. ما در مجموعه آروینس از ابتدای شروع پروژه و گرفتن مجوز و برگه سبز، تا انتهای کار همراه شما هستیم و در همه‌ی زمینه‌ها اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم؛ با توجه به نکات و اطلاعات ما که پس از تجربیات کسب کرده‌ایم در طول پروژه به مشکل بر نخواهید خورد.

مدارک برگه سبز معماری

در هنگام اقدام برای گرفتن مجوز و یا برگه تعهد معماری، علاوه بر اطلاعاتی که در رابطه با بنا باید ارائه دهید لازم است مدارکی نیز به همراه داشته باشید. از جمله مدارک برگه سبز معماری می‌توان به سند زمین، شناسنامه و کارت ملی مالک و مهندسین پروژه، مدارک تخصصی و تحصیلی و در نهایت کپی مدارک ذکر شده اشاره کرد. با وجود به همراه داشتن این مدارک سرعت شما در انجام مراحل قانونی پیش از پروژه نیز بالا می‌رود.

.jpg - برگه معماری

فرم برگه تعهد معماری

اگر شما نیز برای برگه سبز اقدام کرده‌اید، باید بخش به بخش این برگه را مشاهده کرده باشید؛ اگر شما مالک پروژه و ملک هستید باید ابتدای این فرم و یا برگه سبز را پر کنید و مشخصات دقیق را ثبت کنید. در اواسط برگه شما باید مشخصات مهندس پروژه خود را ثبت کنید.

در این برگه آدرس ملک مورد نظر نیز ثبت می‌شود؛ بنابراین با وجود این موضوع باید برای هر یک از پروژه‌های خود برگه سبز مجزا تهیه کنید و نمی‌توانید یک برگه در همه پروژه‌ها مورد استفاده قرار دهید. دقت کنید که علاوه بر آدرس بنا، متراژ کل ملک و متراژ زمین مورد نظر ثبت می‌شود. همچنین تعداد طبقات ملک نیز باید ثبت شود؛ شما پس از بررسی و تایید به هیچ عنوان نمی‌توانید طبقات بیشتر اضافه کنید و این کار غیر قانونی به شمار می‌رود و امکان تخریب ملک توسط شهرداری است.

در نهایت در انتهای برگه نیز باید مهر و امضاء مالک و مهندس پروژه ثبت شود تا در صورت انجام تخلفات امکان پیگیری وجود داشته باشد. در نهایت باید گفت که اخذ این برگه را جدی بگیرید تا بتوانید پروژه‌ای خاص را تجربه کنید و حین کار به مشکلاتی برخورد نکنید.

مزایای برگه سبز معماری

وجود برگه سبز تأییدیه اصلی پروژه شما به شمار می‌رود و نشان دهنده‌ی بی‌نقص بودن نقشه بنای شما است. گرفتن این برگه مزایای بسیاری دارد که اولین مزیت آن قانونی بودن سازه‌ی شما است. در ادامه به مزایای گرفتن سریع‌تر برگه تعهد معماری اشاره خواهیم کرد.

مهندسان معمار و مهندسان نقشه کشی ماهر قطعا با برگه سبز معماری آشنا هستند اما اگر شما تجربه کسب برگه تعهد معماری نداشته‌اید بهتر است با فردی ماهر و مجرب مشورت کنید و نقشه خود را بارها چک کنید؛ علت اصرار شرکت ما در این رابطه، کاهش زمانی است که شما درگیر کسب این برگه هستید. به هر میزان نقش‌های نقشه ساختمان شما محدودتر باشد زمان زودتری می‌توانید پروژه خود را شروع کنید.

یکی دیگر از مزایای این برگه برطرف کردن ایرادات نقشه است؛ شهرداری از بهترین مهندسان برای چک کردن تمامی بخش‌های نقشه شما کمک می‌گیرد و این موضوع باعث می‌شود نگرش شما به نقشه مورد نظر تغییر کند و در نهایت نقشه شما بدون هیچ گونه عیب و مشکلی باشد.

پس از اخذ این برگه نیز ناظری برای دیدن سازه شما به محل پروژه می‌آید. ناظر علاوه بر نظارت در پروژه، اشتباهات شما را نیز اصلاح می‌کند و شما را برای ساختن مجموعه‌ای بی‌نظیر آماده می‌کند. بنابراین وجود برگه سبز تنها مجوز محسوب نمی‌شود و مزایای دیگری نیز دارد.

هزینه تهیه برگه معماری به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت برگه سبز معماری با توجه به تعداد طبقات، متراژ، تعرفه دولتی و … تعیین می‌گردد.

برگه تعهد معماری به چه موردی مربوط می‌شود؟

برگه معماری تعهدنامه‌ای می‌باشد که به نقشه‌های معماری مربوط است، که این نقشه‌ها توسط مهندس معمار تهیه‌شده است.

مسئولیت برگه سبز معماری با چه کسی است؟

مهندس معماری که برگه سبز معماری به نام او است عهده‌دار و پاسخگوی تمامی مشکلات مربوطه می‌باشد.