طراحی ویلا، در واقع ایجاد فضای آزادانه‌تر برای افزایش کیفیت زندگی افراد می‌باشد. ویلا به ساختمانی گفته می‌شود، که از تمام جهات به اطراف بیرون نما داشته باشد. معمول ویلا‌ها را در اطراف شهر ساخته می‌شود. مهم‌ترین مزایای طراحی ویلا، داشتن حریم آزادانه و خصوصی، لذت بردن طبیعت و فضای سبز و… است‌. نوع معماری و دکوراسیون داخلی ویلا در طراحی بسیار مهم بوده و بر اساس موقعیت جغرافیایی، نظر کارفرما و… مشخص می‌شود. در این مقاله قصد داریم، به مواردی که در طراحی مؤثر است، بپردازیم.

ویلا - طراحی ویلا

هزینه طراحی ویلا 

در خصوص هزینه طراحی ویلا باید بگوییم که، این بخش براساس یک سری فاکتور‌های مهم مثل، نوع متریال، سبک طراحی، هزینه‌های حمل و نقل، امکانات رفاهی موجود در ویلا، متراژ ویلا، موقعیت مکانی و مواردی از این قبیل تعیین می‌شود. همچنین تأمین‌کننده مصالح ساختمانی تولید خارج یا داخلی باشد در هزینه طراحی ویلا مؤثر است. البته بهتر است بدانید، هزینه ساخت ویلا نسبت به طراحی آن بیشتر است. چنانچه سؤالی درباره هزینه‌ها دارید، با گروه عمارات سازان آروین که به‌عنوان یک شرکت مهندسی و معماری تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم از سوی کارشناسان انجام شود.

طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلای دوبلکس ازاین‌جهت مهم می‌باشد که افراد با یک زیر بنای ثابت و کوچک می‌توانند مساحت بیشتری را برای ساخت در نظر بگیرند‌، تا فضا به اندازه کافی آرامش‌بخش و دل‌باز شود‌. بهترین مکان برای طراحی دوبلکس، قسمت شمالی زمین است. مهم‌ترین نکته در طراحی، صرفه‌جویی و نور است. صرفه جویی در زمین به طوری که با اشغال کمترین متراژ به بیشترین فضای قابل استفاده دست پیدا خواهید کرد. طراحی دوبلکس میتواند متراژهای متفاوتی داشته باشد که این ابعاد با توجه به زمین و نیازمندی‌های کارفرما تعیین می‌شود. جهت طراحی ویلای دوبلکس با عمارت سازان آروین در ارتباط باشید.

طراحی ویلایی یک طبقه

ویلای فلت یا یک طبقه، همان طور که از نامش مشخص است، در یک سطح طراحی می‌شوند. در طراحی یک طبقه کلیه بخش‌ها به‌خصوص بخش‌های عمومی و خصوصی در یک سطح قرار می‌گیرد. این نوع ویلا‌ها هزینه‌های مربوط به ساخت‌وساز و نگهداری مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند و از آنجایی که بخش‌های عمومی و خصوصی در این سطح واقع شده‌اند، حریم شخصی برای کاربران وجود ندارد. طراحی ویلای یک طبقه علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، امکان استفاده راحت‌تر از ویلا را فراهم می‌آورد به صورتی که به سادگی می‌توان به صورت خانوادگی از این ویلا استفاده کرد. پیاده‌سازی نقشه ویلای یک طبقه مهم‌ترین بخش از این پروژه می‌باشد.

طراحی نقشه ویلا

یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی در ساخت ویلا، طراحی نقشه است‌. این مرحله به کمک معمار انجام می‌شود و در استفاده از فضا، متریال و… تأثیر بسیار زیادی دارد. در طراحی نقشه ویلا، ابتدا از نقشه‌های فاز دو ساختمان برای مشخص کردن اطلاعات موردنیاز برای اجرای پروژه، تهیه می‌کنند‌. نقشه‌های فاز دو ویلا، توسط گروه عمارت سازان آروین به‌عنوان شرکت مهندسی و معماری تهیه می‌شود و دارای بخش‌های مختلفی است. مهندسان، نقشه فاز دو را تهیه‌کرده و سقف، ستون‌ها، تیر و… را تعیین می‌کنند. در طراحی نقشه ساختمان موارد مهمی دخیل است که می‌توان به مساحت زمین، ضوابط و قوانین شهرداری منطقه، سلیقه کارفرما، سبک طراحی، نوع کاربری بنا و.. اشاره کرد. در طراحی پلان ساختمان ویلایی، نورگیر بودن طرح، دید مناسب، جانمایی صحیح اتاق‌ها، استفاده مفید از فضا و فرهنگ‌ باید رعایت شود.

نقشه ویلا2 - طراحی ویلا

۵ نکته اساسی و مهم در طراحی ویلا

در طراحی ویلا ضروری است ۵ نکته مهم را موردتوجه قرار دهید تا فرآیند کاری بدون دردسر پیش برود. در ادامه به این نکات پرداخته‌شده است.

پوشش سقف ویلا را به‌درستی انتخاب کنید.

تناسب رنگ‌ها در طراحی اهمیت زیادی دارد‌.

در انتخاب مصالح و تجهیزات مناسب هر پروژه دقت کنید.

به نیازمندی‌های کارفرما و شرایط استفاده از آن توجه شود.

در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ویلا، تناسب را رعایت کنید.

در طراحی سقف، شیب و استاندارد را رعایت کنید.

انواع سبک‌های طراحی ویلا

در ساخت ویلا نوع سبکی که در نظر دارید اهمیت زیادی دارد. در ادامه به معرفی سبک‌های مختلف در طراحی اشاره می‌کنیم.

  • سبک ویلای مدرن  این سبک با توجه به فناوری‌های مدرن و کاربردی بودن طراحی می‌شود. در سبک ویلای مدرن، استفاده از شیشه و فلز رایج بوده و از پنجره‌های بزرگ به‌منظور استفاده از نور طبیعی بکار برده می‌شود. طراحی ویلا مدرن یکی از محبوب‌ترین سبک‌ها در طراحی به شمار می‌رود. ویلاهایی که سبک مدرنی دارند، معمول طرح ساخت‌وسازشان ساده و خطوط کاملاً مشخصی دارند که به ساختمان ظاهری ساده و شیک می‌بخشد. از ویژگی‌های بارز ویلای مدرن می‌توان به مواردی همچون، شیشه، بتن، فلز، پنجره‌های بزرگ، فضاهای باز، خطوط منظم، چشم‌انداز و… اشاره کرد.
  • سبک ویلای روستیک  سبک روستیک که برخی مواقع با نام روستایی هم شناخته می‌شود، با الهام گرفتن از طراحی‌های خانه‌های روستایی و ییلاقی ساخته می‌شود. در طراحی سبک روستیک از مصالح خام و طبیعی استفاده می‌شود که اغلب در مبلمان، طراحی نما و فضای داخلی قابل مشاهده است.
  • سبک ویلای کلاسیک  یکی از سبک‌های پرطرفدار که از گذشته تاکنون در میان افراد مرسوم است، سبک کلاسیک است. معمول در طراحی کلاسیک از ستون‌، پنجره‌های بلند، طاق، مبلمان استیل، مجسمه و… استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های دیگر سبک کلاسیک استفاده از عناصر تزئینی و جزئیات ظریف است.
  • سبک ویلای مینیمال  یکی از سبک‌های ساده در طراحی، سبک مینیمال است. سادگی طرح‌های مینیمال به قدری جذاب و زیبا است که نظر هر شخصی را به خود جلب می‌کند. در طراحی این سبک، عمارت سازان آروین تمام سعی خود را می‌کنند تا جلوه زیبا و مد نظر خود را با استفاده از ساده‌ترین طرح‌ها ایجاد کنند. طراحی مینیمال به ویلا، فضایی دور از پیچیدگی و دل‌باز می‌بخشد، معمول برای طراحی این سبک از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های سبک طراحی مینیمال نورپردازی است. متریال‌های مورداستفاده در سبک مینیمال مثل درب و پنجره بسیار ساده و جذاب هستند. همان طور که گفته شد؛ به دلیل ساده بودن این طرح تمام اجزای به‌کاررفته در طراحی، جزئیات زیادی ندارند به همین علت این امر باعث شده تزیینات و دکوراسیون مینیمال قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه داشته باشد. علاوه بر این‌ها، کم جزئیات بودن طراحی ویلای مینیمال موجب شده ساخت آن زمان زیادی لازم نداشته باشد و کار به‌سرعت پیش برود.
  • طراحی ویلا نئوکلاسیک  طراحی ویلای نئوکلاسیک شباهت زیادی به طراحی کلاسیک دارد، اما با جزئیات کمتر. اگر بخواهید، ویلای خود را به سبک نئوکلاسیک طراحی کنید باید از ستون‌های بزرگ و دایره‌ای شکل با رنگ‌های روشن همراه با سیمان استفاده کنید. در این سبک تمام المان‌های طراحی با سبک مدرن تلفیق شده‌ است. با استفاده از ستون، نمای ساختمانی ظریف با جزئیات خاص و شیکی خواهید داشت. این خصوصیات در ایجاد فضایی لوکس و بسیار خاص پسند مؤثر بوده، همچنین بهره‌گیری از متریال‌های با کیفیت مثل، سرامیک، سنگ و.. در ظاهری متفاوت و با ارزش کمک می‌کند.

طراحی ویلا تهران (کردان)

نمای ساختمان و پلان ویلای طراحی و اجرا شده در کردان توسط گروه عمارت سازان آروین

Kordan4 - طراحی ویلا
22 - طراحی ویلا
11 - طراحی ویلا
33 - طراحی ویلا
0 Asl 1 200x200 - طراحی ویلا

نتیجه‌گیری

طراحی ویلا فرآیند مهم و پیچیده‌ای است که نیازمند اصول طراحی و جزئیات است. در طراحی باید به نیاز و سلیقه مالک، استفاده بهینه از فضا، ارتباط بین نمای داخل و خارج و استفاده از مصالح و تکنولوژی پیشرفته توجه کنید. یکی از عوامل مهم در طراحی، در نظر گرفتن مساحت و اندازه است‌. این امر باید به‌گونه‌ای انجام شود، تا فعالیت‌های مختلف برای ساکنان به‌آسانی فراهم شود. اگر سؤالی در خصوص طراحی دارید، خوشحال می‌شویم نظرات خود را در بخش انتهایی مقاله با گروه عمارت سازان آروین به‌عنوان شرکت مهندسی و معماری به اشتراک بگذارید.

هزینه طراحی ویلا به چه مواردی بستگی دارد؟

به عوامل مختلفی چون نوع متریال، سبک طراحی ویلا، هزینه‌های حمل و نقل، امکانات رفاهی موجود در ویلا، متراژ ویلا، موقعیت مکانی بستگی دارد.

در طراحی ویلا چه مواردی باید رعایت شوند؟

در طراحی پلان ویلایی، نورگیر بودن طرح، دید مناسب، جانمایی صحیح اتاق‌ها، استفاده مفید از فضا و فرهنگ‌ باید رعایت شود.

انواع سبک‌های طراحی ویلا چیست؟

سبک ویلای مدرن، سبک ویلای روستیک، سبک ویلای کلاسیک، سبک ویلای مینیمال، طراحی ویلا نئوکلاسیک