محاسبات - برگه محاسبات

برگه محاسبات

برگه محاسبات یک بخش مهم در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی محسوب می‌شود. اگر آن را دریافت نکنید مجوز ساخت‌وساز صادر نمی‌گردد. در این برگه مهندس‌ها تعهد خواهند داد که ساختمان را بر اساس قوانین و مقرراتی که شورای نظارتی تعیین کرده است توسعه داده و به طبع درصورتی‌که از قسمت‌های ذکرشده در این قرارداد پیروی نشود باید در قبال آن در مجامع حقوقی و سازمان نظام‌مهندسی پاسخگو باشند.

امروزه ساختمان‌ها با ارتفاع بیشتری نسبت به دهه‌های گذشته در اطراف ما بنا می‌شوند و شاید برای افرادی که در این حوزه اطلاعات لازم را ندارند این سؤال مطرح شود که اساس و پایه ایمن‌سازی و همین‌طور زمینه‌های نظارتی بر توسعه چنین پروژه‌هایی چیست؟ آیا هیچ خطری در پس زندگی در ساختمان‌ها و برج‌های چندطبقه ما و دیگرگونه‌های جانداری را تهدید نمی‌کند؟ به طبع توسط سازمان‌های ناظر و نظام‌مهندسی در این مورد، سخت‌گیری‌هایی وجود دارد که بر مبنای برگه محاسبات معماری انجام می‌شود.

نام دیگر این برگه، برگه تعهد سازه خواهد بود. درصورتی‌که قصد دریافت و تهیه برگه محاسبات سازه را دارید، باید نخست آن را خریداری کرده و سپس در اختیار مهندس ناظر پروژه قرار دهید. جهت طراحی نقشه معماری و سایر نقشه‌‌های ساختمان با گروه مهندسین آروین در ارتباط باشید.

برگه سبز محاسبات

برای کسانی که قصد دریافت برگه سبز محاسبات را دارند، ضروری است که حتماً تمامی مراحل زیر را طی کنند:

 1. نخست باید نقشه‌های معماری مورد تأیید سازمان نظام‌مهندسی قرار بگیرد.
 2. عوارض مالکیت نیز توسط شهرداری مشخص و در نهایت پرداخت گردد.
 3. در مراحل دیگر پیش‌نویس انجام می‌شود. این مرحله جزئی از بخش‌های دریافت مجوز و برگه محاسبات سازه می‌باشد.
 4. بعد از انجام تمام بخش‌های مرتبط با طراحی باید برگه سبز محاسبات را تهیه کنید.
 5. برگه سبز محاسبات برای تأیید نقشه‌هایی استفاده می‌شود که توسط مهندس موردنظر طراحی گردیده است.

دقت کنید برگه محاسبات معماری به‌عنوان یکی از برگه‌های سبز موردنیاز در ساخت‌وساز ساختمان باید در صورت نیاز، توسط سازمان‌ها تأیید و بررسی گردد. جهت آسنایی با طراحی نقشه محاسبات نیز می‌توانید به این صفحه مراجعه نمایید.

7 20 768x1078web - برگه محاسبات

برگه محاسبات معماری به چه دردی می‌خورد؟

برگه محاسبات معماری نیز یکی دیگر از موردنیازترین مواردی خواهد بود که در زمان شروع ساخت‌وساز باید آن را دریافت کنید. درواقع این برگه مهم به شما این امکان را می‌دهد که:

2. در برگه سبز محاسبات در مورد اصول فنی و ساخت و سایز نیز اطلاعاتی در نظر گرفته می‌شود.

 1. در درجه اول، تمامی مجوزهای ساخت‌وساز را دریافت کرده.

4. طبق اساس و اطلاعات این برگه، مراحل مختلف ساخت‌وساز و بخش‌های پیشرفته پروژه، باید به دفترهای خدمات الکترونیک مرتبط با شهرداری ارسال گردیده و توجه داشته باشید که تمامی این مراحل را، حتماً مهندس ناظر انجام می‌دهد.

3. تعهدی که مهندسان بر اساس برگه محاسبات معماری روی پروژه شما خواهند داشت، باعث می‌شود که رعایت قوانین ضروری شده و شما با داشتن چنین ضمیمه‌هایی، یک پروژه استاندارد و بی‌نقص خواهید داشت.

6. برگه سبز محاسبات باعث می‌شود که در هیچ‌کدام از مراحل اخذ مجوز، دچار مشکل نشوید. جهت تهیه برگه سبز محاسبات از گروه عمارت سازان آروینس مشاوره دریافت نمایید.

5. با مهندسان بتوانید در مورد تعهدنامه‌ای که ساختمان قرار است روی آن اجرا گردد به توافق برسید و آن‌ها باید تمامی موارد مذکور را رعایت کنند.

تعهد سازه - برگه محاسبات

برگه تعهد سازه

در لیست مهم‌ترین موارد برگه تعهد سازه به سراغ برگه‌هایی خواهیم رفت که تحت عنوان تعهد سازه‌ای شناخته می‌شوند. هنگامی‌که مهندس ساختمان، طراحی و توسعه نقشه معماری ساختمان را انجام می‌دهد باید همراه با آن، برگه تعهد معماری نیز تهیه شود. برگه تعهد سازه درواقع به‌عنوان ضمانت پلان‌های اجرایی نیز شناخته می‌شود. به این شکل که مهندس‌ها کارهای طراحی پلان‌ها را انجام داده و در نهایت تعهد می‌دهند که طراحی‌ها بر اساس استانداردها و مطابق قوانین نظام‌مهندسی انجام گردیده است.

توجه به این موضوع در مورد برگه تعهد سازه اهمیت زیادی دارد که شما حتماً کار توسعه را به یک مهندس باتجربه بسپارید که آشنایی کامل با تمامی مراحل اخذ مجوزها و مفاد آن‌ها را دارد. باوجود برگه سبز معماری، یک تضمین هم وجود دارد که قرار است پروژه اجرایی مطابق استانداردها پیش برود.

قیمت برگه محاسبات ساختمان

برگ تعهد سازه، برگه محاسبات و تمامی مفاهیم ممکن است عباراتی درگیرکننده برای کسانی باشد که به‌عنوان سرمایه‌گذار و پیمانکار قصد اجرای یک سازه را دارند.

رنج قیمت برگه محاسبات ساختمان به صورت دقیق وجود ندارد و بسته به شرایط و همین‌طور ویژگی‌های پروژه، اعداد متفاوتی برای آن در نظر گرفته می‌شود. به جهت حصول اطمینان در این زمینه و همین‌طور انتخاب مهندس طراح سازه و… می‌توانید با گروه مهندسی عمارت سازان آروین – گروه مهندسی آروینس در این مورد ارتباط برقرار نموده و توضیحات لازم دراین‌خصوص را دریافت کنید. طراحی تمامی پلان‌های سازه به‌صورت تخصصی انجام می‌گردد و تمامی برگه‌های موردنیاز برای کسب پروانه ساخت نیز در اختیارتان قرار خواهد گرفت. تیم مهندسی ما ارائه دهنده تمام برگه های مهندسی می‌باشد و قیمت برگه محاسبات ساختمان را برای شما به حداقل می‌رساند.

پایه‌بندی ساختمان توضیحات
پایه 3 ساختمان‌هایی با حداکثر دوطبقه ارتفاع و زیربنای حداکثری 600 مترمربع.
پایه 2 ساختمان‌هایی با حداکثر 5 طبقه و زیربنای 2000 مترمربع
پایه یک ساختمان پایه یک به پروژه‌هایی گفته می‌شود که حداکثر 10 طبقه بوده و زیربنای آن‌ها 5000 مترمربع است.
ارشد ساختمان‌های ارشد در برگه محاسبات معماری، به پروژه‌های بیش از 10 طبقه و یا وسعت بیش از 5000 مترمربع گفته می‌شود.

کاربرد برگه تعهد سازه و انواع پایه بندی

یک جدول پایه و داده بندی کلی در مورد سازمان نظام‌مهندسی وجود دارد که پیمانکاران و مهندسان عمران و معماری نیز باید بر اساس آن پیش بروند. به طبع هرچه ارتفاع، تعداد طبقات و دامنه متراژ یک ساختمان بیشتر می‌شود ضروری است که نظارت ویژه‌تری روی توسعه آن انجام گردد.

درصورتی‌که قصد دریافت برگه تعهد سازه را دارید باید نخست متراژ دقیق ساختمان و نوع پایه بندی آن را مشخص فرمایید. پایه بندی که سازمان نظام‌مهندسی در نظر گرفته است مطابق جدول زیر خواهد بود:

برگه تعهد محاسبات چه بخش‌هایی دارد؟

سؤال مهم دیگری که در بحث بررسی برگه تعهد محاسبات سازه و یکی از مهم‌ترین آن‌ها مطرح می‌شود، مرتبط با تعهدی خواهد بود که مهندس طراح، آن‌ها را قید و سپس مهر و امضا می‌کند.

0 Asl 1 300x300 - برگه محاسبات
 • ضروری است مشخصات مهندسی که نقشه سازه را طراحی کرده است در برگه تعهد محاسبات درج گردد.
 • شماره پروانه اشتغال، نظام‌مهندسی، شماره و امضای شهرداری ضروری است.
 • پایه و تاریخ اعتباری که مهندس در آن مجوزهای خود را دریافت کرده است، در این برگه قید می‌شود.
 • شماره‌سریال امور مهندسین ناظر یکی از بخش‌های مهم است.
 • تضمین‌نامه و مسئولیت صحت محاسبات صورت گرفته در زمان ارسال و تهیه پلان از سوی مهندس.
 • تضمین محل طرح سازه نگهبان و همین‌طور مفاد مرتبط با گودبرداری، شرایط ایمنی ساختمان‌های مجاور و…
 • مشخصات مالک پلاک و ثبت اصلی ساختمان در پروژه.
 • امضای مالک و مهر و امضای مهندس طراح ساختمان
 • نام، شماره و همین‌طور امضای مهندس نقشه‌برداری و معماری که ساختمان را تأیید کرده است که مربوط به مرحله قبل از شروع به کار خواهد بود.

گرفتن برگه تعهد محاسبات با آروینس

برای کسانی که قصد دریافت پایان کار ساختمان‌های قدیمی و آپارتمان‌ها را دارند، نیاز به تعویض مهندس ناظر داشته و یا می‌خواهند مجوزهای دایر کردن مراکز خاص را دریافت کنند نیز به‌اندازه مفاد ذکر شده در بخش‌های قبلی، دریافت برگه تعهد ساختمان لازم خواهد بود. ازاین‌رو:

اگر نیاز به دریافت فوری برگه تعهد محاسبات یا تعهد سازه دارید، ما با بهترین قیمت، محاسبات را انجام و سپس آن را دراسرع‌وقت برای شما صادر خواهیم کرد. تیم طراحی و اجرای نقشه، ضمن ارائه‌ خدمات در تمامی گرایش‌های مدنظر در هرکجا که لازم باشد، پاسخگوی نیازهای شما در مورد پروژه‌های عمرانی و ساختمانی خواهد بود.

برای دریافت توضیحات تکمیلی در این مورد می‌توانید با تیم پشتیبانی و خدمات اجرایی آروینس ارتباط برقرار فرمایید.

خرید برگه محاسبات سازه

اگر قصد خرید برگه محاسبات سازه یا برگه تعهد سازه را دارید، باید بدانید که دقیقاً محتوای آن چیست و چه برگه‌ای، به‌صورت اصولی و استاندارد تدوین شده است، مراکز و دفاتر مهندسی زیادی در سراسر ایران، در زمینه دریافت آن فعالیت می‌کنند. برگه‌های تعهد نظارت، محاسبات و تأسیسات یک ساختمان باید بعد از تأیید نقشه‌های معماری و صدور فیش عوارض توسط شهرداری، به همراه نقشه‌های محاسبات و طراحی نقشه برقی و مکانیکی، مهر دریافت کرده و سپس تحویل سیستم شهرداری شوند. همین‌طور تهیه و خرید برگه تعهد سازه در موارد زیر مورد نیاز است:

 • ساختمان قدیمی و فاقد پایان کار بوده
 • تغییر کاربری با پایان کار قبلی مغایرت داشته باشد
 • ریزش و یا تخریب روی ساختمان صورت‌گرفته شده
 • ناظر قبلی قصد انصراف را داشته و یا در قید حیات نباشد
 • وضع موجود با نقشه‌ها هماهنگ نباشد

ما در آروینس، توضیحات موردنیاز در مورد نحوه خرید برگه محاسبات سازه و همین‌طور خدمات ارائه فوری آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

جمع‌بندی برگه محاسبات معماری

در این مقاله در خصوص اهمیت دریافت برگه محاسبات معماری و همین‌طور نحوه صدور آن صحبت کردیم و متذکر شدیم که این مجوزها، اهمیت زیادی در توسعه پروژه‌های عمرانی دارند و درواقع، دریافت مجوزهای لازم از سازمان‌های مرتبط صرفاً با دردست‌داشتن این موارد ممکن خواهد بود. مهندس طراح پروژه، مهم‌ترین شخص در اجرای صحیح این بندها و قراردادهای از پیش تعیین‌شده توسط سازمان نظام‌مهندسی خواهد بود.

درواقع حتی بخش‌هایی مانند برق‌کشی و … نیز تحت این زمینه انجام می‌گردد و باوجود برگه‌های محاسباتی و برگه سبزهای ساختمان، دیگر هیچ نگرانی بابت عدم رعایت قوانین کلی وجود ندارد. در صورت عدم دریافت این مجوزها، پروژه قانونی نبوده و اگر مفاد برگه محاسبات سازه رعایت نشود به طبع امکان پیگیری‌های قانونی و قضایی نیز علیه یک پروژه عمرانی یا مهندسان ناظر وجود دارد.

محاسبات معماری - برگه محاسبات

اگر ساختمانی بدون برگه محاسبات ساخته شود آیا مشکلی دارد؟

بله، در این صورت ساخت ساختمان قانونی نخواهد بود و شامل مجازات می‌شود.

برگه محاسبات با چه نام‌هایی شناخته می‌شود؟

برگه سبز محاسبات/برگه تعهد سازه/برگه محاسبات معماری/برگه تعهد محاسبات/برگه محاسبات سازه

در تهیه برگه تعهد سازه چه مواردی ضروری است؟

متراژ دقیق ساختمان و نوع پایه بندی آن